Bříza bělokorá - léčivá rostina

Bříza bělokorá - léčivá rostina

Zřejmě překvapí tím, že je součástí urologických čajových směsí, protože má močopudné účinky. Rozpouští zároveň malé močové kaménky, čímž preventivně zabraňuje vzniku ledvinových kolik. A která část břízy je právě tímto pověstná?

 

Jsou to její lístečky, které se pyšní těmito výbornými účinky. Bříza jako strom vás sama o sobě zaujme svou krásnou žíhanou kůrou s bílo-šedým podtextem. Jelikož jsou větve z velké části tvořené i lepkavými bradavičkami, není zrovna oblíbeným stromem u majitelů zahrad, jež si zakládají na udržování pořádku kolem domu. Pojďme se však věnovat jejím částem, které slouží v lidovém léčitelství jako lék.

Co najdeme v bříze za užitečné látky

Jelikož je Bříza bělokorá plná silic, pryskyřic, tříslovin, karotenů, minerálních látek, glykosidů a organických kyselin, její vliv na močové cesty a fungování ledvin je veliký. Nicméně se podílí i při revmatismu a dně. Nesporný je její účinek na snížení hladiny cholesterolu v krvi. Tyto účinky jsou popisovány nejčastěji při výluhu z listů.

Naopak březové pupeny snižují odplavování vápníku z kostí a dodávají rovnováhu slinivce břišní a slezině. Napomáhá i při zánětech ledvin. Březová šťáva se uplatnila rovněž v kosmetickém průmyslu, co se týče péče o vlasy. Tady má zase přímý účinek na pokožku hlavy, kde omezí výskyt lupů a vypadávání vlasů. Podporu regenerace kůže má ve své moci i díky dezinfekčním vlastnostem. Těžce se hojící rány a odřeniny se snáze odléčí ze záparu z pupenů a kůry. Čajové směsi z Břízy bělokoré se podílí při redukcích váhy.

Kdy a jak se co sbírá

Listy se sbírají na jaře před i během odkvětu, což odpovídá dubnu, květnu a červnu. Než se upotřebí, je nutné je usušit. Rozhodně by se neměly zapařit. Podobně se sběrem jsou na tom i pupeny, které se sbírají před vypučením v dubnu až květnu. Člověk by měl v tomto ohledu přistupovat šetrně i k matce přírodě a ze stromů pupeny odtrhávat raději, když jsou už poraženém