Průvodce letními bylinkami pro zdravý spánek

bylinky
Průvodce letními bylinkami pro zdravý spánek

Trápí vás během léta nespavost a potíže se spaním? Využijte léčebné moci bylinek, které jsou právě v plném rozkvětu a spolehněte se na pomocnou ruku přírody. Které letní bylinky vám mohou pomoci se spánkem a jak je využít?

Jak na kvalitní spánek? Vhodně vybavená ložnice a správná matrace jsou samozřejmostí

Ke kvalitnímu spánku je potřeba řada věcí. Od luxusní matrace přes harmonické vybavení ložnice, správnou teplotu v místnosti až po úplnou tmu. Jak si vede vaše ložnice? Jste hrdými majiteli matrace na míru, jste si dobře vědomi toho, jaká je správná velikost a výška matrace pro vaše potřeby a na vybavení ložnice si zkrátka dáváte záležet? Příčinami zhoršeného spánku během letních měsíců mohou být vysoké venkovní teploty, příliš teplé přikrývky a špatné návyky před spaním.

Nezbytné vybavení letní ložnice

Měníte v průběhu roku vybavení ložnice? Vyměňujete teplé přikrývky za lehčí? Nedáte dopustit na chladivé přírodní materiály ložního prádla a usínáte v lehkém pyžamu? Dobře děláte. Nezapomínejte ale ani na to, že v létě se mohou ve vaší ložnici vyskytovat nechtění hosté, například komáři a další nevítaný hmyz. Aby vás v noci nic nerušilo, zvažte pořízení sítí proti hmyzu do oken a je-li venku i po setmění stále horko, dopřejte si před spaním studenou sprchu. Mimochodem, základním stavebním kamenem každé ložnice je pohodlná matrace. V českých domácnostech jsou oblíbené pěnové matrace, ale samozřejmě platí, výběr matrace musíte přizpůsobit svým preferencím.

pruvodce letnimi bylinkami

Zdroj obrázku: Dean Drobot / Shutterstock.com

Co může způsobovat insomnii?

Insomnie, neboli nespavost, má mnoho příčin. Na vině mohou být příliš vysoké teploty, které vedou k nočnímu pocení a neustálému probouzení. Někdy může být spouštěčem nespavosti také stres, příliš kofeinu, nezdravý životní styl, konzumace alkoholu před spaním nebo proleželá matrace. Zkontrolujte její stav. Možná nastala doba, aby vaši postel doplnila nová matrace.

Bylinky pro dobrý spánek

Zlepšit svůj spánek můžete s pomocí bylinek. Mezi bylinky, které byste měli vyzkoušet, řadíme:

  • třezalku tečkovanou,
  • kozlík lékařský,
  • chmel otáčivý,
  • meduňku lékařskou,
  • levanduli.

pruvodce letnimi bylinkami 2

Zdroj obrázku: MAXSHOT.PL / Shutterstock.com

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná je považována za přírodní antidepresivum. Zatočí s úzkostí i nespavostí, a ještě vám zlepší náladu.

Kozlík lékařský

Jste ve stresu, považuje vás okolí za workoholiky a nedokážete se před spaním dostatečně zklidnit? Sáhněte po kozlíku lékařském.

Chmel otáčivý

Každý Čech ví, že chmel se používá k výrobě lahodného moku, ale věděli jste, že po něm můžete sáhnout i tehdy, kdy vás trápí nespavost a úzkosti?

Meduňka lékařská

S uvolněním a celkovým zklidněním vám může pomoci také meduňka lékařská. Nejčastěji na ni narazíme v podobě čaje. Stačí si připravit šálek lahodného čaje před spaním a čeká vás klidná noc.

Levandule

S depresemi, úzkostmi a insomnií vám pomůže také oblíbená levandule. Zahalte svou ložnici do její vůně a budete spát klidně jako nemluvně.

Bylinky a dobrý spánek: Jak je užívat?

Způsobů, jak bylinky využít, je celá řada. Vyzkoušet můžete domácí bylinné kapky, tinktury, esenciální oleje i bylinkové čaje. Proč využívat právě bylinky? Dobrý spánek vám při pravidelném používání pomohou navodit stejně účinně jako léky a také vám mohou pomoci s úzkostmi, celkovým uvolněním a zklidněním.

Bylinné produkty vám kromě insomnie a úzkostí mohou pomoci také při bolesti zad. Bylinky jsou zkrátka mocné a stačí sáhnout po těch pravých. Pokud však máte dlouhodobě problémy, nedá se vám usnout, nebo trpíte depresí a úzkostí, neodkládejte návštěvu svého ošetřujícího lékaře.