Máte bolesti na levém boku nebo pod levým žebrem? Pozor, může to být i TOHLE!

bolesti
Máte bolesti na levém boku nebo pod levým žebrem? Pozor, může to být i TOHLE!

Bolest není nikdy dobrým společníkem, a pokud je příznakem, je jedním z nejhorších a nejakutnějších signálů, které vám tělo může dát. Platí to hlavně pro oblasti, ve kterých se nacházejí životně důležité orgány. V následujících řádcích si proto povíme něco více o tom, co může stát za bolestí v levém boku a pod levým žebrem.

Nejčastěji se jedná o trávení a zažívací problémy

Nejčastějším problémem, který souvisí s bolestí v levé části břicha, v podbřišku nebo v oblasti pod žebry, je problém s trávicím systémem.

Vzhledem k umístění žaludku v oblasti pod bránicí a na levé straně se může jednat o zánět žaludku, odborně známý také jako gastritida. Tento zánět je nejčastěji akutní, tj. vzniká rychle a projevuje se intenzivní bolestí spolu s dalšími příznaky. Typická je nevolnost, zvracení, nechutenství, nadýmání a pocit těžkosti.

Ostrá bolest pod levým žebrem je také typická pro žaludeční vředy, i když v tomto případě je bolest obvykle lokalizována více směrem do středu. Při žaludečních vředech se tato bolest zhoršuje buď po jídle, nebo během noci.

Pokud pociťujete bolest o něco níže, konkrétně pod žebry, je to signál střevních potíží. Ta mohou být postižena záněty různého typu, případně funkčním onemocněním známým také jako syndrom dráždivého tračníku. Zatímco pro zánět je charakteristická větší bolest, v případě tohoto syndromu jsou typické křeče a samozřejmě průjem spolu s řídkou stolicí.

Krátkodobá bolest nejen v levém podbřišku, ale i ve střední části břicha je signálem zácpy. V tomto případě se jedná o stav nedostatečného vyprazdňování střev nebo příliš tvrdé stolice, který je doprovázen také plynatostí a nadýmáním.

Pozor, pokud vás bolí i záda, může se jednat o ledviny

Přestože se ledviny nacházejí v oblasti zad, konkrétně v oblasti bederní páteře, některé jejich problémy se mohou projevovat i po stranách. Jelikož se jedná o párový orgán, standardně platí, že bolest v levém boku signalizuje problém s levou ledvinou.

Běžně je bolest příznakem dvou problémů s ledvinami a ani jeden z nich by se neměl podceňovat. Může se jednat o zánět ledvin nebo ledvinové a později močové kameny.

V prvním případě je třeba za bolestí hledat problém se zánětem, který je obvykle buď virového, nebo bakteriálního původu. Zánět ledvin se projevuje také bolestí na postižené straně zad a současně bolestí v boku a v oblasti pod žebry. Typické je také pálení a řezání při močení, zvýšená teplota nebo častější močení.

Zánět se objevuje buď v ledvinách, nebo infekce stoupá z močových cest, které jsou také postiženy, a objevuje se také krev v moči a ejakulátu.

V případě ledvinových kamenů je bolest poněkud odlišná. Nejčastěji se přesouvá ze zad dopředu do oblasti pod žebry, přičemž není stálá, ale naopak její intenzita kolísá. Někdy je mírná, jindy až nadměrně bodavá.

Ledvinové kameny se kromě toho projevují bolestí při močení a snížením objemu moči, protože jí kámen brání v cestě z ledvin do močové trubice. Může být přítomna také horečka nebo zvýšená teplota, zimnice a zakalená moč. Pokud se kameny přesouvají, může se s nimi přesunout i bolest.

mate boelsti na levem boku

Ano, i srdeční onemocnění se takto může projevovat

O něco méně pravděpodobnou příčinou bolesti pod levým žebrem nebo v jeho okolí mohou být také problémy se srdcem, ať už akutní, nebo spíše chronické.

Nejakutnějším stavem je v tomto případě infarkt myokardu, tedy infarkt srdečního svalu. K němu dochází při nedostatečném prokrvení buněk v této oblasti, snížení jejich zásobování kyslíkem, a tím pádem odumření. Bolest je v tomto případě tlaková a palčivá a není přítomna pouze na levé straně, ale také uprostřed hrudníku a vyzařuje směrem nahoru.

Častějším onemocněním je však zánět osrdečníku neboli zánět vnější svaloviny a výstelky srdce. Pro toto onemocnění je charakteristická bolest celé levé strany hrudníku, včetně oblasti pod žebry. Stav může být akutní i chronický, v závislosti na délce jeho průběhu.

Se zánětem souvisí i otok těchto svalů a obalu srdce a zvýšení množství tekutiny, která se nachází mezi svalem a samotným srdcem. Mohou se také objevit otoky kotníků nebo lýtek, bušení srdce, dušnost, teplota nebo horečka, únava a celková slabost. Zánět pohrudnice má pak velmi podobné příznaky.

I za ním stojí bakteriální nebo virová infekce, která může v oblasti hrudní dutiny vzniknout i sekundárně. Pohrudnice je blána, která ji pokrývá, a její zánět se projevuje ostrou bolestí na levé straně, zejména při kašli, nádechu a zívání.

Pankreas nebo slezina? Poznáte je podle tohoto

Vzhledem k umístění slinivky břišní a sleziny v levé části hrudníku pod bránicí, tedy v levém boku, mohou být tyto dva orgány také příčinou bolesti.

Pokud jde o pankreas, ten je bolestivý především v případě zánětu. I v tomto případě mohou být příčinou viry nebo bakterie, ale speciálně zde může být původ i neinfekční. Typické je podráždění jeho vnitřní výstelky toxickými látkami, zejména vyšší konzumací alkoholu nebo hůře stravitelnými potravinami.

Pro bolesti spojené se slinivkou je charakteristická vyšší intenzita, jsou ostré a vyskytují se v levé horní a dolní části, později také v pupku a v zádech. Mezi další příznaky patří nevolnost, zvracení, nadýmání, bušení srdce nebo horečka.

Pokud se jedná o slezinu, je třeba rozlišit intenzitu bolesti. Silná bolest v levém podžebří, která je spojena s citlivostí na dotek, může znamenat její prasknutí. V tomto případě jde o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitý lékařský zásah. Dochází také k poklesu krevního tlaku, bušení srdce, motání hlavy, nevolnosti a rozmazanému vidění.

Pokud je bolest méně intenzivní a jedná se spíše o pocit tlaku po jídle, který navíc vyzařuje do levého ramene, jedná se spíše o zvětšení sleziny.

Odborně se toto onemocnění nazývá splenomegalie a vyznačuje se pocitem plnosti, který není závislý na jídle, protože zvětšená slezina tlačí na žaludek. Zvětšená slezina ovlivňuje její funkci, ale v případě potřeby ji lze chirurgicky odstranit.

mate boelsti na levem boku 2

Problém s vaječníky u žen nebo varlaty u mužů

Mezi příčiny bolestí v oblasti levého boku a pod žebry mohou patřit také ty, které se týkají pohlavního systému a jeho částí. To platí jak pro ženy, tak pro muže.

U mužů se intenzivní bolest vyskytuje především při torzi varlete. Za tímto odborným názvem se skrývá přetočení varlete, ať už samotného, nebo spolu s chámovodem, které je doprovázeno silnou bolestí, protože je omezeno prokrvení této oblasti. Typickými projevy jsou také otok a zarudnutí.

Zatímco v tomto případě jsou nejčastěji postiženi mladší muži, v případě zánětu varlat je více ohrožena střední a starší generace. Zánět se rovněž projevuje bolestí, i když v tomto případě je lokalizována spíše do šourku.

Co se týká žen, ty mohou trpět bolestí v oblasti pod levým žebrem nebo na levé straně v případě bolesti vaječníku, který se v této oblasti nachází. I v tomto případě se může jednat o zánět vaječníku nebo v horším případě o cystu či nádor. Pokud je žena těhotná, může bolest ve vaječníku poukazovat na mimoděložní těhotenství.

V ostatních případech však není třeba panikařit. Krátkodobé bolesti jsou typické také během menstruace, zejména na začátku menstruace, v předmenstruačním období v souvislosti s PMS nebo na začátku těhotenství, kdy dochází k uhnízdění vajíčka.

Největší pozor si dávejte, pokud je na vině kýla

Z hlediska akutních komplikací je pravděpodobně nejhorším stavem, který se může projevovat i bolestí pod levým žebrem, hernie neboli kýla. Jde o stav, kdy orgán nebo jiná část těla proniká slabým místem nebo otvorem ve svalu nebo tkáni. Obvykle se tak děje právě v oblasti břicha.

Kromě nejběžnějšího typu břišní kýly existují i jiné, například pupeční nebo tříselná kýla, standardně v závislosti na místě výskytu. Na vznik kýly mají vliv různé faktory, včetně genetických, tedy vrozeného oslabení určité tkáně.

Nejčastěji však kýly vznikají v důsledku zvýšeného tlaku, který obvykle souvisí s jednorázovým nebo dlouhodobým zvedáním předmětů, případně u těhotných žen.

Do jisté míry může mít vliv i stárnutí, resp. vyšší věk, který může způsobit oslabení tkání a svalových vláken. Zvýšené riziko vzniku kýly může souviset také s předchozími zraněními, operacemi v místě kýly nebo pokud se jedná o opakovaný stav.

Pokud jde o rozpoznání kýly, kromě bolesti pod levým žebrem a v boku, která je nejintenzivnější při kašli, zvedání břemen, vstávání ze sedu nebo při delším stání, je typickým příznakem vznik otoku nebo viditelné vyklenutí tkáně proti okolí. Pokud vás trápí právě tyto příznaky, nečekejte a ihned navštivte lékaře!

Neléčení může vést ke komplikacím, a to nemalým. Kromě možného zvětšení riskujete zejména omezení funkce orgánu a tkáně, které v kýle uvízly.